Natryskowe ocieplanie pianką PUR

Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 September 2020
Serwis aut dostawczych
3 October 2020

Natryskowe ocieplenie pianką poliuretanową (PUR jest wykorzystywane, dlatego że ma porządne parametry termoizolacyjne. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród surowców używanych do ocieplania budynków, a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą wartością, dzięki której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba przycinać i układać, czym ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych i obniżenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR będzie zdatna na lata, dlatego że pomimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i właściwościami, dlatego nadają się do ocieplania odrębnych części budynku. Pianka otwarto-komórkowa PUR używana jest szczególnie do ocieplania natryskowego poddasza, dachów oraz powierzchni wewnętrznych. Świetnie sprawdzi się także w natryskowego ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  zamknięto-komórkowa pianka PUR najlepsza jest do termicznej izolacji zewnętrznych powierzchni, podłóg i fundamentów. Taki typ pianki PUR można również zaaplikować na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub na przykład na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia świetna przyczepność. Z tego powodu bez wysiłku można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, na przykład drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, aby przed ociepleniem powierzchnia były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz sucha.  Tą techniką osiągamy przyczepność, dzięki której pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić fachowcom. Aby wykonać to zgodnie  wytycznymi niezbędne są sprzyjające warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Rozdzielenie na zamknięto-komórkową i otwarto-komórkową piankę motywuje inność parametrów i właściwości. Otwarto-komórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle sprężysta. Pianka PUR po stężeniu okazuje się półsztywna i robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, ale słabo chroni przed wodą. Co więcej otwarto-komórkowa pianka PUR ma niewielką wagę (około 8-10 kg/m3), więc wcale nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy mniej więcej pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Pianka PUR zamknięto-komórkowa ma najniższy współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest praktycznie hydrofobowa. Z tej przyczyny często stosuje się ją do izolacji termicznej fundamentów. Nie jest niestety paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, przez co łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na wpływ promieni UV, przez co niezbędna będzie dodatkowa ochrona. Co ważne w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej łatwa i lekka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni i formowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko pojawienia się termicznych mostków. Ponadto ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów izolacji termicznej to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka bez trudu się układa i szybko twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest bardzo przyczepna, więc trzyma się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest także to, że po poprawnej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie tworzy substancji szkodliwych albo pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wynikają głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać niewielką odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed UV. Inną wadą pianki PUR jest jej palność. W zależności od składników, może być bardziej lub mniej łatwopalna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości termoizolacyjne jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe przetworzenie pianki lub zaaplikowanie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też do natryskowego ocieplenia pianką PUR lepiej zatrudnić fachowców.

http://www.eliterm.pl/ile-to-kosztuje-ocieplanie-pianka-pur-cena/

Comments are closed.