enova 365 wdrożenia oprogramowania dla firm program księgowy do produkcji
Oprogramowanie enova365
15 September 2020
Stomatolog toruń gabinet stomatologii estetycznej Toruń
Stomatologia Toruń
15 September 2020
Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy dom od developera -domy na sprzedaż toruń

Kupujemy wymarzony dom. Jak kupić i nie stracić.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Godzinami czytamy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym natłoku odszukać tę,która w pełni nas zadowoli i dodatkowo nie uszczupli naszego budżetu? Kilka spraw należy na spokojnie przemyśleć.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, dom mający 60 m² będzie za mały i odczujecie brak miejsca. Rozpatrzyć należy też sprawę garaży. Obecnie jedno stanowisko często nie wystarcza, a nie zawsze możemy dobudować kolejny garaż, czy powiększenie niewielkiego garażu. Rozpatrzyć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie utrudniać wiele rzeczy, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólne położenie. Nie wszystkim pasują przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeśli poszukujemy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy zdecydować się na dom na wsi – związane jest to jednak z dłuższym czasem dojazdu do pracy.

Niełatwa decyzja, stary a nowy dom

Zarówno decyzja kupna nowego domu, jak i starego, ma swoje wady i zalety. Jeśli nabyliśmy już działkę, sami możemy przystąpić do prac związanych z budową lub kupić nieużywany budynek od pośrednika. Nowy dom pozwala nam zrealizować konkretne wizje związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi poczucie nowości. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zabudowanej okolicy. Pozwala to dokładnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Zabytkowe, domy posiadają własny charakter i urokliwe wnętrze. Najczęściej bywa tak, że wyremontowanie takiego budynku pochłonie spore sumy.

Więcej o lokalizacji

Położenie jest ważne. Budynek nie stoi w próżni. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy kto ma do niej prawo, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spięcia. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeśli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami.

Okolica wpływa na cenę. Zagadnienie to można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miasta mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza administracyjnymi granicami. Wystarczy skonfrontować cenę działki na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną nieruchomość w Kopaninie, czy Małej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę mające wpływ sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do zbadania. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację znajdziemy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przeanalizować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przeanalizowanie dokumentów przed kupnem, to mniej problemów prawnych po latach. Pamiętać należy także o tym że każdy budynek musi zostać odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Wszelkie informacje dotyczące dokładnego metrażu pomieszczeń, rozkładu, czy zastosowanych technologii znajdziemy w projekcie budowy. Stan techniczny powinien sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia muru, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną rzeczą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie pleśni wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Sprawy związane z ogrzewaniem i ociepleniem

Dla większości kluczowa jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad alternatywnymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad ceną i wygodą każdej z form. Gdy kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najistotniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo bywa, że za to przyjdzie nam dużo zapłacić. Przemyśleć musimy jakie są nasze potrzeby Bardzo starannie trzeba przyglądać się wszelkim papierom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu należy koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Comments are closed.