Okna pasywne w budownictwie energooszczędnym

Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 September 2020
Kostka brukowa toruń uslugi brukarskie - beton dekoracyjny
Układanie kostki Toruń
15 September 2020
Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Okna energooszczędne Toruń okna pasywne

Najwyższą zaletą budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, która wspomaga minimalizowanie kosztów grzewczych. Jednym wśród najważniejszych elementów oddziałujących na skuteczność takiego rodzaju budownictwa jest zastosowanie okien pasywnych. Co je wyróżnia od innych okien? Pasywność charakteryzuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Dobre parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach pasywnych przeważnie nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym skuteczniejsza termiczna izolacja. Głębokość okien energooszczędnych wchodzi mniej więcej 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety zwykle są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia rezultatu w energooszczędnym budownictwie pasywnym używania jest tównież pianka PUR (poliuretanowa o podobnych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o budowę ram pasywnych okien, najczęściej to są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w budownictwie pasywnym nadal cieszą się okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne zachowanie czystości i całkiem niski koszt. Żeby okna z PCV mogły być uznane za pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia potrzebnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest przy zastosowaniu pasywnych okien drewnianych. Okna drewniane są zwykle wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Zwykle, aby były pasywne zawierają trzyszybowy pakiet z 2 komorami. Następnym rodzajem pasywnych okien są okna aluminiowe. Tak jak w zastosowaniu pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wymogi, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej swoje właściwości termoizolacyjne, z tego względu mniej wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tym przypadku, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych w głównej mierze skupiamy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Minimalna strata ciepła jest porządną korzyścią w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najlepszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty cieplne gwarantują zmniejszenie wykorzystania systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w czasie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien mniej wydamy na docieplenie pomieszczeń lub ochłodzenie powietrza w czasie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z montażem pasywnych okien będzie większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, oszczędności pochodzące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją termiczną warto dodać także o dobrej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane okna pasywne niezwykle efektywnie odcinają nas od hałasu z zewnątrz, zapewniając nam wysoki komfort. Inną zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki atmosferyczne. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przegrzewania wnętrz i osłonę przed wilgocią i rozrostem pleśni i grzybów. Należy zwrócić również uwagę na korzyści płynące z konstrukcji pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są mało podatne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Co warto sprawdzić nabywając okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii nabycia pasywnych okien, najważniejsze są właściwe parametry i certyfikaty potwierdzające klasę danego produktu. Należy zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto także pomyśleć nad dostosowaniem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. W ten sposób osiągniemy dopływ świeżego powietrza i jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry okna pasywnego, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeżeli okno nie zostanie zamontowane w poprawny sposób. Warto w tym wypadku zdecydować się na wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę starannie. Zły montaż prowadzi do powstawania termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacząco obniży wydajność okna pasywnego, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, ponieważ straci swoje najcenniejsze cechy.

Obok dobrego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Kiedy zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Umiejscowienie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania i potrzeby użycia dodatkowej ochrony przed przesadnym nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Comments are closed.