Decydując się na wycieczkę trzeba zatroszczyć się o porządne przygotowanie. Zwłaszcza gdy wybieramy się w góry lub planujemy czasochłonne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu wody czy prowiantu, ale także zimnego lub ciepłego napoju. Wielu z nas ceni sobie podróżowanie z turystycznymi termosami, które przez wiele godzin zachowują chłód lub ciepło kawy, herbaty lub innego napoju. Które turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiej przyczyny? Z reguły przede wszystkim interesującym nas parametrem jest długość zachowywania ciepła lub zimna, choć równie ważna jest szczelność i wytrzymałość. Pośród bardzo zananych turystycznych termosów wyróżniamy termosy firm Thermos, Stanley i Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.
Wybierając termos turystyczny nalepiej spojrzeć na parę szczególnych elementów, które mówią, czy termos turystyczny sprawdzi się w konkretnych warunkach, czy nie. Ważna jest tu wygoda, forma i surowce, z których termos jest zrobiony. Im silniej zależy nam na jakości, tym powinniśmy kupić termos przygotowanego z wysokiej jakości surowców, które nie zawierają niebezpiecznych substancji i korzystnie wpływają na dobre funkcjonowanie termosu.
Powinno się również zastanowić nad tym, by termos był wyposażony w zewnętrzną powłokę, za pomocą której zyskamy gwarancję, że termos nie wysunie się nam z rąk też w rękawiczkach. Oceniając po tym, jak dalekie przewidujemy wędrówki, powinniśmy dostosować obszerność wybranego termosu. Z reguły turystyczne termosy znajdziemy w pojemności: 0.5l, 0.75l oraz 1l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos wystarczy. Na całodniowe wycieczki lepiej zdecydować się na pojemny termos.
Najistotniejszym parametrem, którym lepiej się kierować, chcąc ocenić, jaki termos turystyczny wybrać jest oczywiście długość utrzymywania ciepła lub chłodu. W tym zakresie ważny jest nie tylko czas zatrzymania zimna bądź ciepła, ponieważ w przypadku świetnych termosów będzie to nawet pełna doba, ale również zakres temperatur. Żaden termos nie zachowa przez długi czas dokładnie tą samą temperaturę. Warto pamiętać, że im lepiej wypełniony termos, tym dłużej będzie on się sprawdzał. Aby jednak termos turystyczny mógł być najlepszy, musi mieć odpowiedni korek. To od niego zależy trwałość termosu. Z reguły korki są zakręcane lub automatyczne z przyciskiem. Jeżeli zamknięcie nie będzie wysokiej jakości, termos nie zachowa temperatury.
W sklepach dostępnych jest bardzo dużo turystycznych termosów, ale bardzo znane i renomowane należą do trzech firm, od lat tworzących zarówno termosy do napojów, jak i termosy na żywność, a także termiczne kubki (one gorzej sprawdzają w trakcie długotrwałych wycieczek i cechują się mniejszą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane turystyczne termosy pochodzą z firm: Thermos, Stanley i Esbit. Są one mocno cenione przez pasjonatów podróży i wycieczek. Czym wyróżniają się ich turystyczne termosy?
Termosy producenta Stanley posiadają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od prawie stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i od lat sprawdzały się w dalekich wyprawach. Według producenta są tak niezawodne, że mogą służyć przez długie lata w ciężkich warunkach, polegając na swoich zdolnościach termicznej izolacji. Jak już wiemy, zdolność zachowania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu oraz jego budowy. Poszczególne modele mają inne możliwości.
W zależności od modeli turystyczne termosy Stanley do posiłków lub napojów zatrzymają:
Jak widać izolacja termiczna w przypadku turystycznych termosów Stanley jest bardzo rozwinięta. Trzeba jednak pamiętać, że żadnym termosie temperatura nie jest stała i z biegiem kolejnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.
Inną równie popularną i bardzo polecaną firmą projektującą turystyczne termosy i termiczne kubki jest firma Thermos. To jedna z największych firm projektujących termosy od wielu lat, z najwyższej jakości materiałów i surowców. Co więcej Thermos produkuje produkty w swoich fabrykach, bez pomocy firm zewnętrznych.
Produkty firmy Thermos zatrzymują:
Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy w tworzeniu kolejnych termosów obiadowych oraz termosów na napoje. Ich szeroka oferta produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne parametry zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, by co najmniej wypróbować ich produkty.
Termosy Esbit zatrzymują:
Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, utrzymanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze na zewnątrz 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach około 40 °C.
Przyjmijmy do wiadomości, że kubków termicznych oraz termosów nie należy myć w zmywarce. Producenci termosów wskazują, że w zmywarce da się myć zaledwie korek, chociaż nie dotyczy to wszystkich modeli. Zwykle termosów nie wkładamy do zmywarki, dlatego że silne detergenty i wpływ wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może destruktywnie wpłynąć na ich właściwość do utrzymywania temperatury.