Termos turystyczny – jaki najlepszy oraz czym kierować się przy jego wyborze?

Beyond – najlepsza lampa do wybielania zębów
21 September 2020
Sprzątanie biur i zakładów pracy
28 September 2020

Termos turystyczny – jaki najlepszy i jak go wybrać?

Decydując się na podróż trzeba zadbać o porządne przygotowanie. Zwłaszcza kiedy jedziemy w góry lub czeka nas wielogodzinne zwiedzanie, trzeba pomyśleć nie tylko o zabraniu prowiantu czy wody, ale także zabraniu ciepłego lub zimnego napoju. Wielu z nas uwielbia podróżowanie z termosami turystycznymi, które przez długi czas utrzymują ciepło lub chłód herbaty, kawy lub innego napoju. Jakie turystyczne termosy są uznawane za najlepsze i z jakiego powodu? Zwykle przede wszystkim interesującym nas parametrem jest czas zachowywania temperatury, choć tak samo ważna jest wytrzymałość oraz szczelność. Wśród szczególnie zananych turystycznych termosów znajdują się termosy firm Stanley, Thermos oraz Esbit, dlatego warto się im przyjrzeć.

Jaki turystyczny termos wybrać?

Kupując turystyczny termos trzeba zwrócić uwagę na parę ważnych elementów, jakie mówią, czy termos turystyczny sprawdzi się w określonych warunkach, czy też nie. Ważna jest tutaj funkcjonalność, forma i surowce, z jakich termos turystyczny jest zrobiony. Im silniej zależy nam na trwałości, tym rozsądniej szukać termosu przygotowanego z najlepszej jakości tworzyw, jakie nie zawierają niebezpiecznych substancji i pozytywnie wpływają na dobre funkcjonowanie termosu turystycznego.

Najlepiej też zastanowić nad tym, aby termos posiadał zewnętrzną powłokę, za pomocą której uzyskamy gwarancję, że turystyczny termos nie ucieknie się nam z dłoni także w rękawiczkach. Sądząc po tym, jak długie planujemy wędrówki, powinniśmy dobrać obszerność danego termosu. Zwykle termosy turystyczne dostępne są w pojemności: 1l, 0.75l oraz 0.5l. Im mniejsza wędrówka tym mniejszy termos wystarczy. Na długie wycieczki warto zaopatrzyć się w większy termos.

Kluczowym parametrem, którym powinniśmy się kierować, chcąc dowiedzieć się, który turystyczny termos wybrać jest rzecz jasna długość zatrzymania chłodu lub ciepła. W tej kwestii znaczący jest nie tylko czas utrzymania ciepła bądź zimna, ponieważ w przypadku świetnych termosów może to być nawet doba, ale też zakres temperatur. Nie ma termosu, który zatrznyma przez długi czas tą samą temperaturę. Warto nie zapominać, że im bardziej wypełniony termos, tym lepiej będzie on pełnił swoje zadanie. Żeby jednak termos mógł być dobry, musi mieć właściwy korek. To ten element decyduje o trwałości termosu. Zwykle zamknięcia są odkręcane lub mają automatyczny przycisk. Jeżeli zamknięcie nie będzie szczelne, termos nie zatrzyma temperatury.

Szczególnie znane termosy turystyczne

W sklepach mają sporo turystycznych termosów, jednak szczególnie znane i polecane należą do 3 producentów, od lat tworzących tak samo termosy na żywność oraz termosy do napojów, a do tego kubki termiczne (one mniej spisują się w trakcie wielogodzinnych wycieczek i cechują się niższą pojemnością) dobrej jakości. Najbardziej znane termosy turystyczne pochodzą z firm: Stanley, Thermos oraz Esbit. Są one szczególnie cenione wśród pasjonatów podróży i wycieczek. Czym cechują się ich turystyczne termosy?

Turystyczne termosy Stanley

Termosy producenta Stanley mają prawie wiekową tradycję produkcji. Projektowane od niemal stu lat termosy ze stalowym wkładem są mocno wytrzymałe i przez lata sprawdzały się w najdłuższych wyprawach. Według producenta są tak doskonałe, że dadzą radę służyć przez długie lata w najtrudniejszych warunkach, polegając na swoich właściwościach termicznej izolacji. Jak już wiadomo, zdolność utrzymania zimna lub ciepła zależy od wielkości i napełnienia termosu turystycznego oraz elementów budowy. Wszystkie modele różnią się, więc od siebie możliwościami.

W zależności od modeli termosy turystyczne firmy Stanley do posiłków lub napojów utrzymują:

  • termoizolację cieplną – od 12h przy mniejszych termosach do 20-24h przy większych, a nawet do 40h przy największych (1,3l);
  • termiczną izolację zimna – od 12h do 72h lub nawet 160h.

Tak więc termiczna izolacja w przypadku turystycznych termosów Stanley jest naprawdę bardzo rozwinięta. Trzeba jednak wiedzieć, że żadnym termosie temperatura nie utrzymuje się stała i z biegiem kolejnych godzin stanie się nieco niższa/wyższa.

Turystyczne termosy Thermos

Inną tak samo popularną i często zalecaną firmą tworzącą termosy turystyczne i kubki termiczne jest firma Thermos. Ta firma jest jedną z największych wśród projektujących termosy od lat, z porządnych surowców i materiałów. Ponadto Thermos tworzy termosy w swoich fabrykach, bez pomocy innych firm.

Produkty marki Thermos zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację  zimna – od 12 do 24 godzin.

Turystyczne termosy Esbit

Esbit, czyli niemiecka firma od lat odnosi sukcesy na rynku, w projektowaniu swoich obiadowych termosów oraz termosów na napoje. Ich obszerna gama produktów zachęca pasjonatów podróży, a świetne właściwości zachowywania zimna lub ciepła, dobra cena i jakość, zachęcają, aby przynajmniej przetestować ich produkty.

Termosy Esbit zatrzymują:

  • termiczną izolację cieplną – od 8 do 24 godzin;
  • termiczną izolację zimna – od 8 do 24 godzin.

Warto dodać, że zgodnie z danymi producenta, zachowanie ciepła dla płynu ok. 98 °C i temperaturze powietrza 20 °C wyniesie 70 °C po 6h, 55 °C po 12h, a po 24 godzinach ok. 40 °C.

Czy termos nadaje się do mycia w zmywarce?

Zapamiętajmy, że kubków termicznych oraz termosów nie powinno się czyścić w zmywarce. Producenci niektórych termosów mówią, że w zmywarce da się czyścić zaledwie korek, chociaż nie tyczy się to każdego modelu. Z reguły termosów umieszczamy w zmywarce, bo mocne detergenty i działanie wysokiej temperatury w trakcie czyszczenia, może negatywnie wpłynąć na ich umiejętność do zachowania temperatury.

www.kubek-termiczny.pl/sklep/termos-stalowy-stanley-classic-1-3-l-zielony

Comments are closed.