Gabinet stomatologiczny Toruń – zabiegi chirurgiczne

Epilacja Toruń
8 February 2021
Leczenie ortodontyczne Toruń
8 February 2021

Chirurg stomatolog

Chirurg stomatolog wykonuje wiele różnych, z reguły najbardziej skomplikowanych zabiegów w stomatologii. Tyczy się to niwelowania problemów szczęki, jamy ustnej, miękkich tkanek oraz twarzoczaszki. To są zabiegi z zakresu naprawy wad zgryzu, eliminowania stanów zapalnych, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Chirurg stomatolog poza tym wszczepia implanty. Do częstych zabiegów realizowanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy ekstrakcja ósemek, chirurgiczna resekcja zęba oraz sterowana regeneracja kości pod implant zębowy, a oprócz tego jego wszczepienie.

Wyrywanie ósemek

O ile ósemki wyżynają się w jamie ustnej człowieka jako ostatnie, z reguły sprawiają dużo trudu. Z reguły zdrowych i prawidłowo umieszczonych zębów nie powinno się ruszać. Bywają jednak takie przypadki, które oznaczają, że potrzebne będzie usunięcie ósemki. W tym wypadku powinno się udać się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Czasem proces wyżynania się ósemek jest niepoprawny np. przez brak miejsca wśród zębów. Ósemki, gdy mają utrudnioną drogę wyrzynania, naciskają na pozostałe zęby. To sprawia przeważnie nieprzyjemny ból i przesunięcia pobocznych zębów. Za mała przestrzeń w jamie ustnej dla poszczegónych zębów może oznaczać trudności w trakcie całkowitego otwierania ust. Dla pacjenta to oznacza niepotrzebny dyskomfort, jakiego dobrze jest się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego konieczne jest też wtedy, gdy ząb psuje próchnica. Ta przypadłość może z łatwością atakować pozostałe zęby, ze względu na co powinno się wyeliminować jej źródło. Bywa też tak, że blisko zęba rozwija się nieodwracalny stan zapalny dziąsła, z reguły wywołany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku ekstrakcja ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego staje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w klinice stomatologicznej

Zabieg endodontyczny jest bardzo dokładnym zabiegiem, a endodonta, czyli stomatolog, który robi leczenie kanałowe, w tym celu używa mikroskopu, zdarza się, że ciężko jest dotrzeć do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W takiej sytuacji potrzebna jest resekcja zęba. Zabieg polega na dojściu do niewypełnionej części kanału zębowego, gdzie zostało zakażenie.

Zazwyczaj resekcja zęba potrzebna jest, kiedy stomatolog nie może dojść do zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Zdarza się, że wokół zmienionej tkanki znajduje się torbiel albo ropień. Wtedy nie ma możliwości dotarcia do zęba przez leczenie kanałowe.

Wykonujący zabieg chrurg stomatolog rozcina śluzówkę, by dostać się do kości oraz dokładnie obejrzeć ząb i zlikwidować zaatakowane przez chorobę elementy. Chirurg wykonuje zabieg resekcji zęba używając mikroskopu. To oznacza, że każdy zabieg jest bardzo dokładny i pozwala stomatologowi dojść do wszelkich odnóg kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już odpowiednio czysty nabija go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

W rezultacie ekstrakcji lub utraty zęba po pewnym czasie zachodzi zanik kości. Dochodzi do tego przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Jeżeli odpowiednio szybko stomatolog chirurg szczękowy nie przeprowadzi zabiegu implantacji zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Aby móc użyć implant później niezbędna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy pomocy biomateriałów. Materiały pochodzą bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie krowy albo świni. Dzięki zawartm leukocytom i białkom sterowana regeneracja kości jest bezpieczna, a gojenie odbywa się zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał kostny pobierany jest od pacjenta, zwykle stomatolog chirurg bierze go z żuchwy lub z brody. Zasadniczym celem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odtwarzających kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu zębowego.

Gabinet stomatologiczny

Comments are closed.