Implant zębowy – w jakich sytuacjach warto?
Implanty zębów wypełniają braki w sytuacji utraty zębów oraz są jednym ze znanych oraz bardzo wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przebytym leczeniu korzeń implantu dentystycznego zrasta się z kością, a umieszczona na nim korona imituje naturalne zęby.
Ze względu na zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko poszczególne braki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty dentystyczne są też porządnym podłożem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.
Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębów jest ich wytrzymałość. Oceną stomatologów prawidłowo wszczepiony implant może spełniać swoją rolę nawet dożywotnio. Zintegrowane z tkanką kostną, mimo przepływu lat nie tracą swojej trwałości, nie psują się oraz nie powodują problemów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to duży komfort . Implanty stomatologiczne nie zmieniają położenia oraz nie pozwalają, żeby np. założona na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.
Dla kogo przeznaczony jest implant zębowy?
W głównej mierze implantów nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z zaburzeniami układu krzepnięcia krwi czy z zaawansowaną osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest również trwający nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implanty nie są przeznaczone dla dzieci i osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na nadal trwający proces wzrostu szczęki.
Dużo czynników nie wyklucza całkowicie możliwości użycia implantów zębowych, jednak muszą być one skonsultowane z dentystą. Są to na przykład osoby zmagające się z wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Konsultacji z dentystą wymagają również osoby, które od lat są uzależnieni od papierosów.
Czy implant jest lepszy od protezy zębowej?
Implanty dentystyczne oferują wiele możliwości przywrócenia estetyki uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent potrzebuje wymiany większej ilości zębów, a niekiedy całego łuku.
Dentysta protetyk ma parę metod, ale często wybieranymi sposobami są wszczepienie implantów lub wykorzystanie protezy całkowitej. O ile te rozwiązania nieźle radzą sobie z bezzębiem, posiadają zarówno słabe i mocne strony. Bywa tak, że korzystanie z protezy może być niemożliwe ze względu na na przykład nietypowe uwarunkowania anatomiczne szczęki. Protezy te nie są też wieczne. Co parę lat trzeba je wymienić, dlatego że z biegiem lat nie są już tak dopasowane, jak były, gdy je kupiono.
Wszczepienie implantów zębowych natomiast zajmuje większą ilość czasu ze względu na potrzebę wszczepienia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale w zamian za to implant może przetrwać do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, która będzie imitowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.
Na co warto się zdecydować: implant zęba czy leczenie kanałowe?
Bazowym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest naprawienie zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty wykonującego leczenie kanałowe, jednak znaczna część zabiegów gwarantuje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe jest sposobem na uratowanie naturalnego zęba. Dzięki ogromnej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze kilka lat temu musiały być z reguły usuwane.
Tymczasem implanty dentystyczne zastępują naturalne zęby, a obok tego nie ulegają zniszczeniu, gdy pacjent odpowiednio troszczy się o higienę , implanty dentystyczne pozostają nienaruszone dożywotnio. To oznacza, że nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz usunięcie mocno zepsutego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest zazwyczaj rozwiązaniem znacznie zyskownym.
Czego się trzymać po wszczepieniu implantu dentystycznego?
Na początku należy nie spożywać gorących potraw oraz wypróbować półpłynną dietę. Nie powinno się wykorzystywać miejsca jamy ustnej. Nie pozwala się również sprawdzanie placami i językiem miejsca implantu, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Trzeba rzucić alkohol oraz papierosy, z uwagi na to, że zatrzymują proces zrastania się tkanek. Co więcej przez okres około miesiąca nie wolno podejmować fizycznego wysiłku.
Niezwykle ważne w tym przypadku jest wypełnianie zaleceń dentysty. Niezbędne jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, jeśli tylko zauważy się alarmujące objawy.
Używanie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko zgodnie z zaleceniami stomatologa. Samodzielne pomniejszanie albo powiększanie dawek bez wiedzy lekarza może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi również płukać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Posiadają one działanie łagodzące, odkażające oraz przeciwbakteryjne.
Jak dbać implant zęba?
O implanty zębowe należy troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Minimum jest systematyczne szczotkowanie co najmniej dwa razy przez dzień, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.
Pomimo tego, że implanty zębowe nie ulegają korozji ani próchnicy, należy o nie dbać z tak samo dużą uwagą. Bez mycia zębów po posiłkach pozostałości jedzenia będą osadzać się w pobliżu dziąseł. To jest początkiem stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy zazwyczaj odsłania się tytanowy korzeń implantu zębowego, w ten sposób tracąc na estetyce. Oprócz tego należy minimum dwukrotnie na rok odwiedzić klinikę stomatologiczną na kontrolę.