Ocieplanie natryskowe budynku pianką PUR

kostka brukowa toruń - usługi brukarskie układanie kostki i kamienia
Beton dekoracyjny na podjeździe
1 September 2020
Klimatyzacja rekuperacja montaż i serwis toruń
Rekuperacja i klimatyzacja instalacja w Toruniu
1 September 2020

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową jest używane, nie tylko ze względu na porządne parametry izolacji termicznej. Obecnie uznawana jest za jeden z lepszych pośród materiałów używanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz częściej znajdziemy ją w domach jednorodzinnych, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Dużą zaletą, dzięki której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest praktyka ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozpyla się po przestrzeni poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu ściśle przywiera oraz układa się w zgięciach oraz w kątach. Pozostałe materiały izolacji termicznej należy docinać oraz układać, czym ryzykujemy wystąpienie mostków termicznych oraz obniżenie izolacyjnych właściwości. Porządnie nałożona pianka PUR posłuży na lata, dlatego że mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Dostępne są dwie wersje pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, z uwagi na co pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwartokomórkowa stosowana jest głównie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie nadaje się również do ocieplania natryskowego belkowych stropów, ścian szkieletowych lub podłóg na legarach. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa przeznaczona jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można także zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Ponadto piankę PUR cechuje świetna przyczepność. Z tego powodu bez trudu można natryskiem ocieplać różne, odpowiednio przygotowane powierzchnie, takie jak drewno czy elementy metalowe, a nawet blachę. Wskazane, żeby przed natryskiem przestrzeń były wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką osiągamy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wyznaczonym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. By wykonać to poprawnie konieczne są odpowiednie warunki, takie jak odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Co więcej pianka PUR musi zostać rozłożona równo.

Pianka PUR – informacje techniczne

Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR uzasadnia inność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest niezwykle plastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna oraz robi za bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie najlepiej chroni przed wilgocią. Co więcej pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co zupełnie nie obarcza konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy mniej więcej jedna warstwa nie może być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem hydrofobowa. Dlatego też tak często używa się ją do termicznej izolacji fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, więc łatwiej ją zniszczyć.

Wybierając piankę PUR trzeba pamiętać o innych ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na promienie słoneczne, przez co niezbędna będzie uzupełniająca ochrona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR ma kategorię E, czyli jest to materiał łatwopalny, samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do powiększania swojej przestrzeni oraz dopasowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko pojawienia się mostków termicznych. Ponadto izolacja natryskowa pianką PUR nie zabiera wiele czasu. W zestawieniu do innych materiałów izolacji termicznej to najszybsza technika ogrzania domu. Pianka szybko się układa oraz ekspresowo twardnieje, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Co więcej jest niezwykle przyczepna, z uwagi na co utrzymuje się na różnych powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności czy właściwości. Nie zmniejsza się, nie traci obszerności, co oznacza, że się nie odkształca. Bardzo ważne jest również to, że po poprawnej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Warto dodać, że pianka PUR gwarantuje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy przyjąć słabą wytrzymałość na promienie UV, co wiąże się z powstawaniem dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, a więc pali się, choć jest samo gasnąca. Również w tym przypadku można zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Zwykle jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest niepoprawny natrysk, błędne przetworzenie pianki lub zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do natryskowego ocieplenia pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Comments are closed.