Zabieg wszczepienia implantów to całkiem złożony proces więc potrzebne są określone przygotowania. Od pacjenta dentysta wymaga niewiele. Podstawowym zadaniem pacjenta jest opisanie dentyście swoich preferencji oraz przybliżenie historii chorób, które mogą stanowić przeciwwskazanie. Duża grupa pacjentów w tym momencie sięga po cyfrowe projektowanie uśmiechu, to jest technikę, jaka ukaże pacjentowi wynik pełnego procesu wszczepienia implantów zanim się ono rozpocznie.
W czasie przygotowania przeprowadzone zostaną wszelkie badania diagnostyczne. W gabinecie dentystycznym bezpieczeństwo to podstawa, dlatego przed wszczepieniem implantów zębowych potrzebne są szczegółowe badania krwi. Kluczowy jest tu okres krzepliwości krwi, ilość elektrolitów oraz OB. A to dlatego, żeby implantolog mógł dokładnie sprawdzić, czy okres zasklepiania się rany po wszczepieniu implantu zęba przejdzie poprawnie. Poza wykonaniem badań morfologicznych konieczne są także badania ogólnego zdrowia jamy ustnej, zębów i dziąseł. Dzięki nim zostaną zniwelowane problemy z próchnicą oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów wymagane będzie usunięcie chorób zębów, by infekcje w jamie ustnej , nie zawadziło w pomyślnym złączeniu się implantu i kości. Oprócz tego niezbędnym etapem przygotowań do aplikacji implantów są badania RTG. Stomatolog za pomocą zdjęć RTG lub tomografii komputerowej, stwierdza stan kości, zatok szczękowych oraz układu nerwów.
Po wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań i podstawowym przygotowaniu jamy ustnej, kolejnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Dzięki nim lekarz dentysta dopasowuje średnicę, długość implantu zęba oraz sposób odbudowy protetycznej do wybranych wymagań pacjenta. Taką metodą pacjent uzyska idealnie dopasowaną do niego odbudowę.
http://www.stomatologia-torun.pl/
W jakich sytuacjach wszczepiane są implanty ?
Te same przygotowania do założenia implantów stomatologicznych wykonuje się nie zwracając uwagi na przyczyny braku zębów. Potrzeba zastosowania implantów może wyniknąć na skutek usunięcia zęba; wypadania zębów z uwagi na obecność ignorowanych chorób przyzębia i dziąseł (np. paradontoza) albo ze względu na uraz; zachowania niewykształconych zawiązek zębowych albo pełnego bezzębia. W większości przypadków do gabinetu dentystycznego zgłaszają się pacjenci, którzy już utracili ząb i pragną to zmienić.
Jest też tak, że diagnoza stomatologiczna wykaże, że naprawianie zainfekowanego zęba jest niewykonalne oraz nieopłacalne a najmądrzejszym sposobem jest jego ekstrakcja a następnie zastąpienie go dobrym implantem stomatologicznym. Znaczna grupa dentystów za każdym razem jako pierwsze wybiera leczenie zębów. Odpowiednia diagnostyka umożliwia dentyście stwierdzić, czy w wybranym przypadku opłaca się podejmować działania, które uratują ząb, czy może rozsądniejszym wyjściem będzie wyrwanie zęba a następnie jego odbudowa protetyczna.
Dzięki najnowszym technologiom stomatologicznym, implantami da się zastąpić pojedynczy ząb oraz więcej zębów. Nowoczesne możliwości technologiczne można użyć do obszerniejszego wykorzystania implantów, niż tylko do odtworzenia jednego zęba. Nie ma przeciwwskazań, by pojedynczo wszczepiać implanty zębów, ale współcześnie mogą być bazą dla protez częściowych i całkowitych. Da się na nich położyć na przykład mosty oraz tradycyjne protezy wypełniające obszerniejsze luki. Żeby położyć odbudowę na stałe konieczne są zaledwie 4 lub 6 implantów dentystycznych.
Przygotowania po założeniu implantu stomatologicznego
Po zabiegu wszczepienia implantów dentysta ma dla pacjenta szereg zaleceń, których trzeba się trzymać. Zaraz po wszczepieniu implantów trzeba przygryzać gazę na mniej więcej trzydzieści minut od zabiegu. W ciągu najbliższych kilku godzin nie wolno spożywać jedzenia, a pierwsze posiłki powinny być półpłynne i lekkostrawne. Należy również zrezygnować z parzących potraw, by nie rozgrzewać jamy ustnej, co może nasilić odczuwany ból. Implantolodzy w tego typu sytuacjach przeważnie zalecają stosowanie lodowych okładów, a także ssania lodu i spożywania schłodzonych napojów.
Po wszczepieniu implantów stomatologicznych mogą pojawić się tego rodzaju objawy jak opuchlizna i ból. Należy bezwzględnie przestrzegać wyznaczonych przez stomatologa ilości tabletek przeciwbólowych. Zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, a może zaszkodzić. Implanty zębów potrzebują szczególnej higieny jamy ustnej. Do tego przydatne będą antybakteryjne, łagodzące płukanki i pasty. Podobnie w przypadku szczotkowania zębów należy kupować miękką szczoteczkę i ostrożnie oczyszczać jamę ustną, żeby nie podrażniać miejsca wszczepu i nie zepsuć szwów.
W pierwszych dniach niezbędne jest odłożenie używek np. papierosów. W trakcie minimum 3 tygodni trzeba unikać sauny, solarium, basenu oraz pozostałych rodzajów fizycznego wysiłku. Dentyści za każdym razem mówią pacjentom, by nie dotykali językiem ani palcami obszaru wszczepu, żeby nie doprowadzić do ewentualnych powikłań. Absolutnym wymogiem jest przestrzeganie wszelkich wyznaczonych wizyt kontrolnych w gabinecie dentystycznym, nawet jeżeli pacjent nie widzi niepokojących objawów. Poprzez wizyty, dentysta ocenia przebieg leczenia i może stwierdzić, czy integracja kości z implantem przebiega właściwie. Po leczeniu implantologicznym konieczne są jedynie zwykłe regularne kontrolne wizyty 1-2 razy w ciągu roku.