Implant zębowy – z jakiego powodu warto?

invisalign - aparat ortodontyczny - invisalign niewidoczny aparat
Invisalign – innowacyjny aparat ortodontyczny
14 January 2022
MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna
Zabiegi dentystyczne – wstawienie mostu protetycznego
25 July 2022
Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty stomatologiczne wypełniają przerwy po utracie zębów oraz są jednym ze znanych oraz najbardziej trwałych wypełnień protetycznych. Po prawidłowo przebytym leczeniu podstawa implantu stomatologicznego zrasta się z kością, a umieszczona na nim korona udaje naturalne zęby.

Z uwagi na zastosowanie implantów da się uzupełnić nie tylko pojedyncze braki, a nawet komplet zębów. Implanty stomatologiczne są również idealnym wsparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.

Jedną z głównych zalet implantów zębowych jest ich solidność. Ocenia się, że bezbłędnie wszczepiony implant może posłużyć właściwie całe życie. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą swojej wartości, nie psują się oraz nie sprawiają kłopotów. Oprócz tego wykorzystanie implantów to wysoki komfort . Implanty zębowe nie przemieszczają się oraz nie pozwalają, aby np. oparta na nich proteza przesuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant zębowy?

W głównej mierze implantów zębowych nie wykonuje się kobietom w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Przeciwwskazaniem jest też aktywny nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, ze względu na nadal postępujący proces wzrostu kości szczęki.

Dużo przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości użycia implantów dentystycznych, jednak powinny być one omówione z dentystą. Są to np. osoby walczące wadami serca,chorobami psychicznymi albo z chorobą Parkinsona. Rozmowy z dentystą potrzebują też ci pacjenci, którzy od lat są uzależnieni od papierosów.

Proteza zębowa a implant?

Implanty zębów gwarantują sporo możliwości naprawy piękna uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent wymaga wymiany kilku zębów, a niekiedy pełnego łuku.

Dentysta protetyk ma parę metod, jednak obecnie zazwyczaj wybieranymi sposobami są implanty lub wykorzystanie protezy całkowitej. Choć oba te rozwiązania świetnie zakrywają bezzębie, oba mają zarówno wady i zalety. Czasami korzystanie z protezy może okazać się nieodpowiednie dla pacjenta z uwagi na np. niewłaściwe uwarunkowania anatomiczne szczęki. Takie protezy z czasem się niszczą. Co parę lat należy kupić nową protezę, dlatego że z czasem wyrabiają się i stają się mniej dopasowane, jak na początku.

Aplikacja implantów zębów natomiast zabiera sporo czasu ze względu na konieczność wszczepienia implantu w kości żuchwy lub szczęki, a za to implant może posłużyć do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zespoić się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można kontynuować leczenie protetyczne.

Gabinet stomatologiczny

Implanty czy leczenie kanałowe – co wybrać?

Fundamentalnym założeniem leczenia kanałowego jest wyleczenie zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Ten typ leczenia uznaje się za jeden z najbardziej skomplikowanych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, jednak znaczna część zabiegów gwarantuje pożądane efekty. Leczenie kanałowe pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest uratowanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu musiały być po prostu wyrywane.

Tymczasem implanty stomatologiczne budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie niszczeją, kiedy pacjent właściwie dba o higienę jamy ustnej, implanty służą dożywotnio. To sprawia, że nie trzeba martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz wyrwanie całkiem zepsutego zęba oraz wymiana go na implant zęba, jest zwykle rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Czego się trzymać po wszczepieniu implantu ?

Przede wszystkim trzeba nie spożywać bardzo ciepłych pokarmów i zastosować dietę półpłynną. Nie powinno się wykorzystywać miejsca jamy ustnej. Nie pozwala się też sprawdzanie placami i językiem operowanego miejsca, aby nie dopuścić do podrażnień lub zakażenia. Trzeba odłożyć papierosy i alkohol, z uwagi na to, że rozregulowują proces gojenia się tkanek. Co więcej na czas  około miesiąca nie powinno się podejmować fizycznego wysiłku.

Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń stomatologa. Niezbędne jest uczęszczanie na wizyty kontrolne oraz zgłaszanie się do stomatologa, gdy tylko zauważy się alarmujące objawy.

Pobieranie środków przeciwbólowych i antybiotyków powinno odbywać się tylko zgodnie z wytycznymi dentysty. Samodzielne podwyższanie dawek bez decyzji dentysty może stać się niebezpieczne dla zdrowia. Dobrze też płukać jamę ustną specjalnymi płukankami. Posiadają one zastosowanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.

Jak troszczyć się o implant dentystyczny?

O implanty stomatologiczne powinno się dbać tak samo jak o nasze zęby. Podstawą jest regularne szorowanie chociaż dwa razy za dnia, na początku unikając miejsca zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty stomatologiczne nie ulegają próchnicy ani korozji, trzeba o nie dbać z zbliżenie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu resztki jedzenia zaczną gromadzić się w pobliżu dziąseł. To może prowadzi do stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy z reguły odkrywa się  tytanowa śruba implantu zęba, w ten sposób tracąc estetykę. Oprócz tego najlepiej przynajmniej dwukrotnie na rok odwiedzić gabinet stomatologiczny na wizytę kontrolną.

Comments are closed.