Prowadzenie firmy łączy się wprost z koniecznością prowadzenia księgowości. Na podstawie dowodów księgowych rejestrowane są wszystkie zdarzenia finansowe zachodzące w firmie, dzięki czemu o wiele łatwiej analizować wydatki. Dokumenty księgowe uwzględniają m.in. dane na temat zakupów i sprzedaży, wydatków czy inwestycji działalności oraz dane z zakresu podatków albo pensji pracowników. Z uwagi na fakt, że księgowość jest istotnym oraz szerokim działem właściwie każdej działalności, w zależności od jej wielkości potrzebna jest osoba, współpraca z biurem rachunkowym albo pełen dział odpowiadający za prowadzenie ksiąg rachunkowych.
Istnieją dwa główne sposoby prowadzenia księgowości, to są: księga handlowa, inaczej pełna księgowość oraz księga przychodów i rozchodów, inaczej księga podatkowa. Reguły zawarte w ustawie o rachunkowości regulują zasady, które określają, które firmy muszą wybrać księgę handlową, a jakim wystarczy księga przychodów i rozchodów. Uzależnione to jest od działalności oraz od charakteru przedsiębiorstwa oraz przychodu roku obrotowego.
Sposoby prowadzenia księgowości
Pełna księgowość to najobszerniej rozbudowana forma rozliczeń. Poprzez dokładne dane pokazuje sytuację finansową firmy: rentowność, płynność oraz finansową gospodarność. Na podstawie księgi handlowej przedsiębiorstwo rozlicza się z organami podatkowymi. Zgodnie z ustawą o rachunkowości do prowadzenia księgi handlowej zobowiązane są na przykład spółki handlowe w tym kapitałowe, osobowe oraz spółki w organizacji, fundacje i stowarzyszenia nawet w przypadku, kiedy ich przychodem są jedynie składki członków, a także powiaty, województwa, gminy oraz ich związki. Co więcej księgę handlową prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych oraz spółki partnerskie, o ile we wcześniejszym roku obrotowym ich zarobki netto ze sprzedaży towarów, produktów oraz operacji finansowych wyniosły co najmniej wartość 2.000.000 euro w złotówkach.
Z kolei księga przychodów i rozchodów jest księgowością uproszczoną. Wpisy na temat przychodów i rozchodów muszą zawierać w tym wypadku zestawienia dochodów, kosztów i przychodów z rozbiciem na podatkowe zwolnienia. Do ewidencji w księdze przychodów i rozchodów muszą zostać uzupełnione także ewidencje trwałych środków, zatrudnionych osób, a oprócz tego spis dochodów zwolnionych z podatku z poprzednich lat. Księgę przychodów i rozchodów prowadzą osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, jawne spółki osób fizycznych oraz partnerskie spółki, których przychód roku obrotowego nie jest wyższy 2.000.000 euro w złotówkach.
Metoda prowadzenia księgowości zależy od obszaru działalności firmy, charakteru, wielkości oraz struktury. O tym, któremu sposobowi prowadzenia księgowości musi podlegać konkretna firma zawsze warto skonsultować ze specjalistą. Dla porównania zakładając działalność ze wsparciem księgowej, przedsiębiorca z pewnością uzyska podpowiedź od księgowej, która forma stanie się najodpowiedniejszą.
Elektroniczna księgowość
Tak samo jak w pozostałych branżach, w księgowości również pojawiają się nowe metody technologiczne. Dużym udogodnieniem w prowadzeniu działalności są przygotowane w ciągu ostatnich lat specjalne komputerowe programy, gwarantujące kompleksowe prowadzenie ksiąg. Zwykle takie programy można wykupić na własność lub w abonamencie. Wiele biur rachunkowych korzysta z takich programów, w głównej mierze dlatego, że e-księgowość jest dużym usprawnieniem dla pracy samej księgowej, ale także komfortu przedsiębiorcy. Wśród różnych opcji w księgowości online zawierają się: możliwość szybkiego i sprawnego wystawiania, przekazywania, a także kompletowania dowodów księgowych, zmian planów kont, łatwego podglądu finansów albo dojścia do informacji o podatkach i składkach ZUS. Zazwyczaj program księgowości online jest bardzo łatwy w obsłudze, a kolejnie aktualizacje dbają, by program był cały czas zgrany z aktualnymi przepisami.
W jaki sposób podejmować współpracę z księgową?
Możliwości współpracy z księgową są różne. W przypadku dużych firm, w jakich jest bardzo dużo wytwarzanych dokumentów księgowych, najmocniej korzystne będzie zaangażowanie własnej księgowej (albo nawet powołanie rozbudowanego działu księgowego) na etat. W przypadku średnich i mniejszych firm przeważnie wykorzystywaną praktyką jest powierzenie księgowości, nawiązując współpracę z biurem rachunkowym. Ważne we współdziałaniu z księgową jest określenie narzędzi, z których będą korzystać dwie strony, by w jak najbardziej sprawny sposób przesyłać dokumenty oraz wszelkie działania księgowe. W księgowości trzeba przestrzegać terminów, ze względu na to wszystkie dokumenty, za każdym razem skompletowane oraz jak najpoprawniej opisane muszą dotrzeć do księgowej w odpowiednim terminie. Ponadto potrzebna jest także sprawna komunikacja. Komponentem komunikacji wpływającym na jak najlepszą współpracę, na który warto zwrócić uwagę jest szybki przepływ informacji. Księgowa musi mieć dostęp do elementarnych danych finansowych oraz sytuacji przedsiębiorstwa, żeby móc rzetelnie wykonywać swoje zadania.