Natryskowe ocieplanie pianką PUR
Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR okazało się znane, dlatego że ma porządne parametry termicznej izolacji. Obecnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , dlatego co raz częściej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Główną wartością, według której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest technika ocieplania natryskowego. Pianę PUR natryskuje się po powierzchniach poprzez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, dzięki czemu doskonale przylega oraz układa się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termicznej izolacji należy skracać oraz układać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych oraz ogranicznie izolacyjnych właściwości. Dobrze rozprowadzona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, dlatego że pomimo upływu czasu nie traci swojej jakości.
Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?
Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka zamkniętokomórkowa oraz otwartokomórkowa. Obie różnią się od siebie strukturą oraz właściwościami, co sprawia, że pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Orwartokomórkowa pianka PUR wykorzystywana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów i wnętrz. Świetnie sprawdzi się też w ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast zamkniętokomórkowa pianka PUR przeznaczona jest do termoizolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i findamentów. Taki typ pianki PUR da się też zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad zimnymi pomieszczeniami
Dodatkowo piankę PUR charakteryzuje doskonała przyczepność. Z tego powodu bez trudu można ocieplać natryskiem różne, poprawnie przygotowane powierzchnie, dla przykładu drewno albo metalowe elementy, a nawet blachę. Dobrze, by przed natryskiem przestrzeń były pozbawiona brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona. Tą techniką osiągamy dobrą przyczepność, co sprawi, że pianka PUR zachowa się na wybranym miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. Żeby przeprowadzić natrysk właściwie konieczne są sprzyjające warunki, np. optymalna wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka PUR musi zostać rozprowadzona równo.
Pianka PUR – najważniejsze infromacje
Rozdzielenie na otwartokomórkową i zamkniętokomórkową piankę PUR tłumaczy różnica właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą strukturę, dzięki czemu jest bardzo elastyczna. Pianka PUR po zastygnięciu okazuje się półsztywna oraz stanowi bardzo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) i akustyczną. Jest paroprzepuszczalnia, ale nie bardzo chroni przed wodą. Ponadto pianka otwarokomórkowa PUR ma małą wagę (około 8-10 kg/m3), dlatego nie nadwyręża konstrukcji domu. Pod względem grubości nakładanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie może przewyższać 30 mm.
Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a ponadto jest praktycznie hydrofobowa. Z tej przyczyny tak często używa się ją do ocieplania fundamentów. Natomiast nie jest paroprzepuszczalna, a na dodatek po zastygnięciu jest sztywna, dlatego nietrudno ją zniszczyć.
Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR nie są zbyt odporne na wpływ promieni UV, przez co potrzebna będzie dodatkowa ochrona. Ponadto zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to materiał łatwopalny, choć samogasnący.
Zalety pianki PUR
Do podstawowych zalet pianki PUR wlicza się jej łatwa oraz szybka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni oraz formowanie się do załamań i zakamarków, minimalizuje ryzyko stworzenia termicznych mostków. Dodatkowo natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych tworzyw termicznej izolacji to najszybszy sposób ogrzania domu. Pianka bez trudu się układa oraz ekspresowo zastyga, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest niezwykle przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na wielu materiałach, a z upływem czasu nie gubi przyczepności czy swoich właściwości. Nie zmniejsza się, nie gubi obszerności, co oznacza, że się nie deformuje. Szczególnie kluczowe jest też to, że po poprawnej aplikacji takiego natryskowego ocieplenia, nie emituje żadnych substancji szkodliwych czy pyłów. Dodatkowo pianka PUR gwarantuje całkiem dobrą akustyczną izolację.
Wady pianki PUR
Wady pianki PUR wynikają w głównej mierze z jej parametrów. Za minus możemy przyjąć małą odporność na promienie UV, co dodaje nam dodatkowych kosztów połączonych z zabezpieczeniem przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej łatwopalna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tej sytuacji da się zainstalować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie osłaniać piankę podczas pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, błędne przetworzenie pianki albo nałożenie zbyt chudych warstw izolacyjnych. Dlatego też w celu ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.