Implant dentystyczny – z jakiego powodu warto?
Implanty zębów zastępują luki gdy wypadną zęby oraz są jednym z najczęstszych oraz najbardziej wytrzymałych uzupełnień protetycznych. Po dobrze wykonanym leczeniu korzeń implantu spaja się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona udaje naturalne zęby.
Używając implantów można uzupełnić nie tylko poszczególne luki, ale nawet komplet zębów. Implanty dentystyczne są też solidnym podparciem dla protez – całkowitych uzupełnień protetycznych albo mostów protetycznych.
Jedną z najbardziej znanych zalet implantów zębów jest ich solidność. Ocenia się, że bezbłędnie zaaplikowany implant może spełniać swoją rolę do końca życia. Zaakceptowane przez tkankę kostną, pomimo przepływu czasu nie tracą swojej wartości, nie psują się oraz nie powodują problemów. Dodatkowo wykorzystanie implantów to wysoki komfort użytkowania. Implanty dentystyczne nie zmieniają miejsca oraz nie pozwalają, żeby np. zamocowana na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.
Dla kogo przeznaczony jest implant stomatologiczny?
Głównie implantów zębów nie aplikuje się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z chorobami układu krzepnięcia krwi czy z daleko posuniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest też trwający nowotwór i nieleczona cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na ciągle trwający proces rozwoju kości szczęki.
Dużo czynników nie odbiera ostatecznie możliwości korzystania z implantów stomatologicznych, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem wymagają też osoby, które latami są uzależnieni od papierosów.
Proteza zębowa a implant?
Implanty zębów dają sporo możliwości odbudowy piękna uśmiechu. Niekiedy zdarza się, że pacjent wymaga zastąpienia paru zębów, a czasami całego łuku.
Dentysta protetyk posiada w zanadrzu kilka metod, choć obecnie często wybieranymi sposobami są implanty albo wykorzystanie tradycyjnej całkowitej protezy. Chociaż te sposoby dobrze radzą sobie z bezzębiem, mają swoje plusy i minusy. Bywa tak, że korzystanie z protezy może okazać się niewłaściwe z uwagi na na przykład nietypowe cechy budowy szczęki. Takie protezy nie są też wieczne. Raz na kilka lat powinno się je wymienić, ponieważ z czasem przestają być dopasowane, jak na początku.
Wszczepienie implantów zębowych natomiast zajmuje większą ilość czasu ze względu na konieczność włożenia implantu w kości szczęki i żuchwy, ale za to implant może posłużyć do końca życia. Wszczepiony implant przed osadzeniem korony, jaka będzie imitowała ząb, musi zespoić się z tkankami i kośćmi. Dopiero po tym czasie można kontynuować leczenie protetyczne.
Leczenie kanałowe a implant?
Bazowym celem leczenia kanałowego jest kuracja zaatakowanej bakteriami miazgi zęba. Taki typ leczenia jest jednym z najtrudniejszych zadań lekarza endodonty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów daje pożądane rezultaty. Leczenie kanałowe pod mikroskopem pozwala na zachowanie naturalnego zęba. Za sprawą udowodnionej skuteczności tego zabiegu, w tych czasach możliwe jest zachowanie zębów, które jeszcze kilka lat temu musiały być zwykle wyrywane.
Z kolei implanty dentystyczne budową przypominają naturalne zęby, a obok tego nie niszczeją, gdy pacjent przestrzega higieny , implanty dentystyczne pozostają nienaruszone do końca życia. Ze względu na to nie należy martwić się bólem i dolegliwościami, a nie raz wyrwanie mocno zepsutego zęba oraz zastąpienie go implantem , jest często rozwiązaniem zdecydowanie lepszym.
Jak zachowywać się po zabiegu wszczepienia implantu dentystycznego?
W pierwszych dniach powinno się nie jeść bardzo ciepłych potraw i przejść na dietę półpłynną. Nie należy wykorzystywać sfery jamy ustnej. Stomatolodzy odradzają też dotykanie językiem i palcami miejsca wszczepu, aby nie dopuścić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się odłożyć palenie, z uwagi na to, że zatrzymują proces leczenia się dziąseł. Oprócz tego na czas około miesiąca nie należy podejmować fizycznego wysiłku.
Niezwykle istotne w takiej sytuacji jest wykonywanie zaleceń stomatologa. Niezbędne jest regularne uczestnictwo w wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie stomatologa, jeśli tylko wystąpią przejmujące objawy.
Branie antybiotyków oraz leków przeciwbólowych możliwie jest tylko zgodnie z wytycznymi lekarza stomatologa. Samodzielne zwiększanie lub pomniejszanie dawek bez decyzji lekarza może być niebezpieczne dla zdrowia. Nie zaszkodzi też przemywać jamę ustną przeznaczonymi do tego płukankami. Mają one działanie łagodzące, odkażające i przeciwbakteryjne.
W jaki sposób troszczyć się o implant ?
O implanty zębowe powinno się troszczyć się podobnie do tego, jak o naturalne zęby. Minimum jest codzienne czyszczenie co najmniej dwa razy za dnia, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby myć miękką szczoteczką.
Pomimo tego, że implanty zębowe nie ulegają próchnicy ani korozji, powinno się troszczyć się o nie z równie szczególną uwagą. Bez mycia zębów po jedzeniu pozostałości jedzenia będą odkładać się przy linii dziąseł. To często otwiera drogę do stopniowego osuwania się dziąseł. Wtedy zazwyczaj odkrywa się tytanowy korzeń implantu zębowego, w ten sposób tracąc estetykę. Oprócz tego najlepiej co najmniej 2 razy na rok odwiedzić klinikę dentystyczną na kontrolę.