Okna energooszczędne Toruń

Izolacja termiczna dachów i poddaszy ocieplanie pianką lub wełną
Izolacja termiczna dachów
17 September 2020
E-sklep stworzony przez WooCommerce
17 September 2020

Okna pasywne

Podstawową korzyścią budownictwa pasywnego jest wysoka energooszczędność, jaka wspomaga oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym wśród najważniejszych elementów wskazujących na efektywność tego typu budownictwa jest użycie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się głównie skuteczną izolacją termiczną. Dobre parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zwykle mieści się w 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość przestawia ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja. Głębokość większości okien pasywnych wlicza się mniej więcej 88-120mm, ale ich szybowe pakiety zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla poparcia efektu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka poliuretanowa (PUR) o porównywalnych właściwościach termoizolacyjnych. Jeżeli chodzi o konstrukcję ram pasywnych okien, zwykle spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Typy okien pasywnych

Dużą popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane z uwagi na szybki i prosty montaż, nietrudne czyszczenie i całkiem niewielki koszt. By okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przykład jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i zamieszczenia specjalnych uszczelek, jakie zabezpieczają przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest przy zastosowaniu pasywnych okien z drewna. Okna drewniane są zwykle wybierane z uwagi na elegancję i estetykę. Z reguły, aby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z 2 komorami. Kolejnym rodzajem pasywnych okien są aluminiowe okna. Podobnie jak w przypadku pasywnych okien drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest zdolność powstawania w dowolnych kształtach. Niestety w zamian za to w pewnym stopniu tracą swoje właściwości izolacji termicznej, dlatego niezbyt często wykorzystuje się je w domach i budowlach mieszkalnych. Dla wzmocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy tworzone są z drewna w złączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych zazwyczaj zwracamy uwagę na ich zaletę termoizolacji. Niewielka strata ciepła jest szczególną korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na utrzymanie optymalnej temperatury wewnątrz mieszkania. Niewielkie straty cieplne zapewniają obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji w trakcie lata. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za docieplenie wnętrza albo ochłodzenie powietrza w ciągu upałów. To oznacza, że o ile koszt związany z zastosowaniem pasywnych okien będzie wyższy niż w przypadku niepasywnych okien, zyski pochodzące z dobrej izolacji termicznej oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć także o zadowalającej izolacji akustycznej. Dobrze zamontowane pasywne okna bardzo efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam wysoki komfort. Znaczącą zaletą pasywnych okien jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie słoneczne i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i rozwojem pleśni i grzybów. Dobrze wskazać na korzyści płynące z budowy pasywnych okien. Za sprawa swojej budowy są odporne na stłuczenia, natomiast porządnie wykonane okucia zabezpieczają nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

O czym warto pomyśleć decydując się na pasywne okna?

W kwestii nabycia pasywnych okien, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty uwierzytelniające klasę danego produktu. Trzeba zobaczyć głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, szerokość ramy i materiał, z jakiego zostanie ono stworzone. Warto także zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, jakie mają duży wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają również właściwą wentylację. W ten sposób zyskamy dopływ świeżego powietrza i jednocześnie nie dopuścimy do strat cieplnych.

Najistotniejszym elementem jest w dużej mierze montaż okna. Nic nie znaczące będą wspaniałe parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, jeśli okno nie zostanie wstawione we właściwy sposób. Warto w tym kierunku zdecydować się na wynajęcie fachowca, jaki wykona pracę solidnie. Nieprawidłowy montaż skutkuje powstawaniem mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w znaczny sposób zniży wydajność pasywnego okna, z powodu czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze właściwości.

Obok poprawnego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na optymalnym zastosowaniu właściwości pasywnych okien i pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób unikniemy przegrzania i konieczności instalacji kolejnej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna Toruń

Comments are closed.