Ceny zabiegów stomatologicznych

przewozy autokarowe Toruń wynajem autokarów cena
Przewozy autokarowe – Koszty
3 August 2019
Ocieplanie pianką PUR - Toruń Bydgoszcz Ile kosztuje ocieplenie pianką - Cena ocieplania PUR
Technologie ocieplania domu
1 September 2019
Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Zabiegi stomatologiczne Toruń cennik

Resekcja wierzchołka korzenia

Do tego zabiegu dochodzi, gdy nie ma sposobności powtórzenia leczenia kanałowego lub kiedy zmiany okołowierzchołkowe mu nie uległy. Leczy on rozwinięty stan zapalny, którego objawami mogą być nieznośne bóle, natężone podczas nagryzania. Towarzyszy im obrzęk polika, uwypuklenia na dziąśle i w niektórych przypadkach nawet gorączka. Do zapalenia dochodzi w wyniku reakcji organizmu na bakterie, które znajdują się w kanale korzeniowym. Resekcja precyzyjnie oczyszcza kanał, poprzez zlikwidowanie jego uszkodzonej części.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatologiczny w pierwszej części podaje znieczulenie miejscowe, co oznacza, że zabieg jest zupełnie bezbolesny. Dyskomfort i lekkie bóle pojawiają się dopiero później, w wyniku gojenia się rany, powstałej w rezultacie otwarcia tkanki miękkiej w pobliżu korzenia. Umożliwia to odsłonięcie kości i zlikwidowanie zakażonej lub zapalnie zmienionej tkanki, wraz z wierzchołkiem korzenia. Dodatkowo dla uszczelnienia, kanał wypełnia się przeznaczonym do tego cementem (MTA). Pozostałe ubytki kostne, wypełnia się biomateriałem. Na koniec chirurg stomatologiczny powleka to miejsce specjalną membraną. Po operacji zalecane jest używanie mroźnych okładów i spożywanie chłodnych posiłków i napojów, najlepiej niezbyt gęstej konsystencji, aby nie nasilić krwawienia. Trzeba się również stosować do zaleceń i przyjmować wszystkie leki w określonych przez stomatologa dawkach.

Usunięcie ósemek

To powszechny zabieg w chirurgii stomatologicznej. Dochodzi do niego, gdy zęby mądrości sprawiają problemy lub zapobiegawczo za pozwoleniem stomatologa chirurgicznego. Ósemki to zęby wyrastające w okolicach dwudziestego roku życia. Zdarza się, że jest to nieprzyjemne doświadczenie, z racji tego, że ich wyżynanie wiąże się z dotkliwym bólem. Problem pojawia się jednak dopiero, gdy zęby te wyżynają się przekręcone lub jeśli brakuje dla nich miejsca. W takich przypadkach pacjenci decydują się na zabieg ekstrakcji. Ponadto powodem może być ich złe osadzenie w jamie ustnej, które skutkuje niedokładnym czyszczeniem, a ono może ułatwiać rozwój próchnicy. Do usunięcia profilaktycznego dochodzi, gdy jest podejrzenie, że ząb będzie sprawiał problemy w przyszłości. Najlepszym wiekiem na ekstrakcję ósemek są okolice dwudziestego roku życia, dlatego że organizm jest wciąż w najlepszym stanie psychicznym i fizycznym. W tym okresie kości są już ostatecznie rozwinięte i organizm lepiej radzi sobie zpowrotem do formy. Kiedyś zęby mądrości były człowiekowi niezbędne, jednak dziś spożywany pokarm uległ zmianie wraz z upływem czasu i obecnie są one już niepotrzebne.

Wszczepienie implantu zęba

Ekstrakcja nie kojarzy się pacjentom najlepiej, jednak dzięki postępowi technologii stomatologicznej nie zabiegu nie trzeba się bać. W celu złagodzenia bólu, chirurg stomatologiczny używa znieczulenie miejscowe, co sprawia, że ekstrakcja przebiega zupełnie bezboleśnie. Nawet kiedy ząb wymaga rozcięcia na kilka części, aby można było go wyciągnąć.

Niezależnie od tego, w jakich okolicznościach utracono zęby, dobrze jest zdecydować się na wszczepienie implantu zęba. Jest to konieczne dla poprawnego stanu szczęki. Bez właściwego nacisku dochodzi do jej zaniku. Implant stomatologiczny wiernie zastępuje zęby naturalne. Dzięki tytanowemu korzeniu zachowuje wszystkie poprawności w jamie ustnej i jest absolutnie przyjmowany przez organizm. Implant nie tylko zachowawczo odwzorowuje ząb, ale też wyglądem bardzo go przypomina. Nakładka porcelanowa potrafi doskonale wpasować się kolorystycznie w resztę uzębienia. Ponadto implantem stomatologicznym można wymienić nie kilka zębów. W odróżnieniu od ruchomych protez, implanty działają dokładnie tak samo, jak naturalne zęby. Uczucie dyskomfortu towarzyszy jedynie przez krótki czas po zabiegu szczepienia implantu.

Jak przebiega zabieg implantacji.

Jako pierwsze odbywają się dogłębne konsultacje z chirurgiem stomatologiem, dlatego że każda jama ustna ma swoje indywidualne zapotrzebowanie. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać implant stomatologiczny, ze względu na to, że musi współgrać z sąsiednimi tkankami i kośćmi. Zabieg przebiega bezboleśnie, ponieważ przeprowadza się go przy miejscowym znieczuleniu oraz kończy się w ciągu 30 minut. Implant jest zrobiony z dwóch części: tytanowego korzenia, który jest wszczepiany do kości i nakładki porcelanowej albo innego tworzywa, które przypomina kształtem i kolorem naturalny ząb.

Zarejestruj się dziś w Esthetic dental Clinic Implanty Toruń

Wydłużenie korony klinicznej zęba

Ten zabieg zwykle wykonuje się zarówno w celach typowo estetycznych, jak i leczniczych. Stosowany jest głownie na zębach górnych. Polega na ich wydłużeniu, czego wynikiem jest równy, idealny uśmiech. Może być to potrzebne do założenia aparatu ortodontycznego. Pomaga to też w odsłonięciu znacznej części korony zęba, co ułatwia zwalczanie próchnicy. Zęby sprawiają wrażenie dłuższych, dzięki zmniejszczniu tkanki budującej dziąsła. Zapobiega to też tworzeniu się kolejnych chorób, dzięki większej powierzchni do czyszczenia. Zabiegu nie trzeba ponawiać, jest jednorazowy, a efekt utrzymuje się na stałe. Pacjenci najczęściej decydują się na wydłużenie korony zęba, ze względu na to, że skutkuje to pięknym, równym i szerokim uśmiechem.

Przebieg zabiegu

Chirurg stomatolog wycina tkankę budującą dziąsła. Następnie uzupełnia wszystkie braki w zębie przy użyciu korony porcelanowej lub podtrzymania wypełnienia. Cały zabieg jest bezbolesny, dzięki znieczuleniu miejscowemu. Mimo, że nie jest to trudna czynność, nadal jest to zabieg chirurgiczny, któremu mogą towarzyszyć powikłania. Chirurg stomatolog udziela wszelkich wskazówek dotyczących dbania o zęby, po wydłużeniu korony klinicznej zęba. Zaleca się spożywać miękkie lub płynne pokarmy oraz korzystać z okładów z lodu. Dodatkowo chirurg stomatlologiczny przypisze receptę na leki usuwające ból.

Plastyka dziąseł

Nie wszyscy rodzą się z idealnym uśmiechem, zdarza się tak, że dziąsła przesadnie przykryły zęby i to je przede wszystkim widać po uniesieniu warg. Ma to również miejsce na skutek ich obrzmienia po zabiegach stomatologicznych, jednak nie są to jedyne powody, należą do nich też np. zła higiena jamy ustnej, czy bruksizm. Jednak wszyscy marzą o tym, by podczas uśmiechania się ukazywały się doskonałe zęby, zamiast różowych dziąseł. Jest na to dobry sposób, czyli plastyka dziąseł. Jednak nie jest przeznaczona ona wyłącznie estetyce, jest też wykorzystywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej. Odsłonięcie dziąseł pozwala na jej dokładne wyleczenie.

Przebieg zabiegu

Dzięki znieczuleniu miejscowemu, zabieg jest bezbolesny. Chirurg stomatologiczny pozbywa się zbędnej części dziąseł. W następnej kolejności plastyka brzegu kości, pomaga zachować szerokość w nowej linii dziąsła. Po zabiegu konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Pacjent powinien unikać szczotkowania zębów, ze względu na ryzyko wystąpienia silnego bólu, poprzez podrażnienie gojącego się miejsca. Dla zminimalizowania opuchlizny kupuje się specjalne płukanki ziołowe. Dalsze działania wskażą wizyty kontrolne u chirurga stomatologicznego. Nakieruje on na prawidłową troskę o higienę po zabiegu i podpowie jak dobrać idealną szczoteczkę do zębów.

Usunięcie korzenia zęba

Jest to jeden z bardziej wymagających zabiegów, którym trudni się chirurg stomatologiczny. Dochodzi do niego, gdy korzenie zębowe zostają zarażone, a inne środki leczenia nie działają. Lekarz musi dogłębnie przebadać w jakiej kondycji są korzenie i wtedy może uznać konieczność ich usunięcia. W ten sposób blokuje się postęp choroby. inną przyczyną usunięcia jest też korzeń, który przebił się powyżej poziomu kości. Nie powinien jednak wystawać bardziej, niż na jeden minimetr.

Przebieg zabiegu

Przed rozpoczęciem zabiegu podaje się znieczulenie miejscowe. Jest to potrzebne, ponieważ aby dotrzeć do korzenia, chirurg stomatologiczny tnie dziąsło, żeby je otworzyć. Zdaża się, że korzenie są ze sobą połączone, wtedy niezbędne jest zastosowanie piły aby je rozłączyć. Zdarza się też, że potrzebne jest przycięcie zęba. Wszystko uwarunkowane stopniem postępu choroby i połączenia korzeni i utrudnionego lub ułatwionego do nich dostępu. W pojedynczych wypadkach zabieg ten wykonuje się pod narkozą, lecz dochodzi do tego tylko we właściwie zaopatrzonych klinikach i wyjątkowych sytuacjach. Po zabiegu przez najbliższe dwie godziny należy wstrzymać się od jedzenia i stosować zimne okłady. Rana narażona jest wtedy na wszelkiego rodzaju zakażenia , dlatego pacjent, w razie potrzeby, dostaje przypisane antybiotyki i leki przeciwbólowe.

Usunięcie zęba zatrzymanego

Ząb zatrzymany, to taki, który miał problem w trakcie wzrostu. Nie widać go z zewnątrz, dlatego że jest ukryty pod błoną śluzową dziąsła. Utkwił w tkance kostnej lub w żuchwie. Najczęściej nie miał miejsca z powodu zbyt ciasnego uzębienia, albo, jak w przypadku ósemek po prostu się nie zmieścił. Pomimo tego, że nie jest widoczny, może prowadzić do dolegliwości bólowych oraz groźnych, patologicznych zmian w jamie ustnej. Do takich zmian należy np. dysfunkcja stawów skroniowo-żuchwowych, czy stłoczenie zębów siecznych. Oczywiście można temu zapobiec, jeśli taki ząb w odpowiednim momencie zostanie usunięty.

Przebieg zabiegu

Zabiegu dokonuje odpowiednio wykwalifikowany chirurg stomatolog. Niestety jest on dość skomplikowany i może wiązać się z powikłaniami. Na wstępie należy odsłonić zatrzymany ząb z kości, później przeciąć tkanki tak, aby ryzykować krwotoku. Pomagają w tym odpowiednie narzędzia. Po usunięciu zęba tamowana jest krew i następuje zszycie rany. Po zabiegu zaleca się spożywanie tylko rozmiękłych posiłków oraz unikanie gorących potraw. Pacjent otrzymuje receptę na środki przeciwbólowe i antybiotyki chroniące przed zakażeniem. Zabieg ten jest związany z ryzykiem wystąpienia powikłań, a jednym z nich jest uszkodzenie koron i korzeni zębów sąsiadujących. Może to prowadzić do ich obumarcia. W zależności od położenia, może też oznaczać np. ryzyko powstania przetoki ustno-nosowej, w trakcie ekstrakcji trójek górnych.

Podcięcie wędzidełka

Taki zabieg zwykle dotyczy dzieci, wskazaniami do jego przeprowadzenia mogą być problemy z wymową, uniesieniem języka lub wysunięciem go na brodę, dyskomfort przy wykonywaniu ćwiczeń logopedycznych, a czasami gdy dziecko nadmiernie się ślini. Na podane czynniki mogą oddziaływać wędzidełka, których w jamie ustnej jest aż pięć. Najczęściej te problemy są zauważane przez logopedę, to on znajduje nieprawidłowości, dotyczące wymowy. Jeśli ich powodem jest wędzidełko, nie jest on w stanie pomóc dziecku, ze względu na to wysyła pacjenta do chirurga stomatologicznego, który operacyjnie przytnie problematyczne wędzidełko. Po zabiegu natomiast zmniejszy ryzyko tworzenia twardych blizn, nawet osobom, które nie doświadczyły problemu z niewłaściwą wymową. Zabieg jest z całą pewnością bezpieczny i nie zniechęca dzieci do chirurga stomatologicznego. Pomimo tego, że odbywa się bez znieczulenia, zupełnie nie boli. Krwawienie jest tak naprawdę niewielkie, a zabieg szybki i prosty. Dodatkowo nie zmniejsza jakości życia codziennego i nie zostawia dzieciom niechcianych wspomnień. Jeśli któraś z wymienionych wyżej nieprawidłowości utrudnia życie osobie dorosłej, nie ma przeszkód do wykonania zabiegu. Można się na niego zdecydować w każdym wieku, nieważne, czy pacjent ma 5, czy 30 lat.

Usunięcie zęba mlecznego

Zęby mleczne wbrew pozorom są bardzo ważne, ponieważ to ich rolą jest przygotowanie miejsca dla tych stałych. Nie wolno ich zaniedbywać, gdyż próchnica może zagrażać także ich następcom. Tak samo nie powinno się usuwać ich zbyt wcześnie. Do usunięcia nadają się w momencie, gdy ząb stały, znajdujący się pod nim, wykształci 3/4 swojego korzenia. W w takim przypadku mleczak jest zębem przetrwałym, ponieważ zbyt długo utrzymuje się w jamie ustnej. Jeśli nie wypadnie w tym czasie samoistnie należy udać się do chirurga stomatologicznego, który stwierdzi, czy ząb kwalifikuje się do wyrwania. Pozostanie zęba przetrwałego w jamie ustnej może skutkować zapaleniem lub przerostem dziąsła, to z kolei łączy się z bólem i krwawieniem. Może to też doprowadzić do zmiany toru dla wyżynającego się zęba stałego, a to może spowodować krzywy zgryz w przyszłości. Jest to najczęstsza przyczyna usunięcia zębów mlecznych. Do pozostałych należy potrzeba ekstrakcji poprzez niedopowiednią higienę i zaniedbania, które przyczyniły się do powstawania próchnicy w stadium, którego nie da się wyleczyć. Może to skutkować problemami w trakcie wzrostu zębów stałych. Należy pamiętać, że ekstrakcja zęba we wszystkich przypadkach powinna być ostatecznością. Współczesne technologie stomatologiczne umożliwiają ratunek nawet bardzo zaniedbanych zębów. Dlatego warto jest konsultować się z chirurgiem stomatologicznym, który udzieli wszelkich informacji.

Usunięcie zęba stałego

Nowoczesna technologia umożliwia nam liczne sposoby leczenia zębów. Zdarza się jednak jest już na to za późno. Wtedy ostatecznym sposobem na ochronę zdrowych zębów jest usunięcie chorego. Powstrzymuje to rozwój próchnicy oraz innych chorób w jamie ustnej. W ten sposób robi się też miejsce dla pozostałych zębów, jeśli są usytuowane zbyt gęsto. Bywa to potrzebne przed założeniem aparatu ortodontycznego. Kiedyś był to bardzo popularny zabieg, jednak w dobie rozwoju technologii stomatologicznej stosuje się go w szczególnych sytuacjach. Zazwyczaj najpierw podejmuje się wszelkie kroki służące leczeniu chorego zęba.

Przebieg zabiegu

Wbrew pozorom sam zabieg nie jest tak bolesny, jak mogłoby się wydawać. Chirurg stomatologiczny przed zabiegiem aplikuje znieczulenie miejscowe, co nie odbiera całkowitego czucia, a zabieg przebiega bez dolegliwości bólowych. Potem zrywa więzadło okrężne osłaniające ząb. Kolejnym etapem jest zwichnięcie zęba tak, by przerwać włókna ozębnej, a ząb urwał się od kości. W przypadku większej ilości korzeni, często konieczne jest pocięcie zęba na kilka osobnych części, żeby uprościć wyciągnięcie. Po zabiegu ważne jest dokładne oczyszczenie zębodołu. Chirurg stomatologiczny dokładnie oczyszcza ranę i tamuje krew, a w wyjątkowych przypadkach umieszcza szwy. Ból może dawać o sobie znać jeszcze na kilka dni po zabiegu, ze względu na głębokość rany.

Umów się na wizytę: Dentysta Toruń cennik

 

Comments are closed.