Dentysta dziecięcy

Ortodonta Toruń - leczenie wad zgryzu gabinet ortodontyczny
Leczenie wad zgryzu – Ortodonta Toruń
2 September 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba
Chirurgia twarzowo-szczękowa
2 September 2020
Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Są wśród nas osoby, które swoją pierwszą wizytę u stomatologa mają w pamięci aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u stomatologa szkolnego, który bez wyczucia wpychał grube paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku podobnych przeżyć i pokazać mu, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba dobrze wybrać lekarza, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać profesjonalny dentysta dla dziecka?

  1. Oswój dziecko z gabinetem

Specjaliści podają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością może być  dużego stresu dla naszej pociechy. Jeśli więc planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi powstałe z myślą o dzieciach. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To powolne oswajanie się dziecka z gabinetem stomatologicznym. Kluczem do sukcesu jest przednia zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej przyszłym pacjentom wolno pooglądać narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na zabawkowych fantomach.Bardzo ważny jest również udział rodziców w pierwszej wizycie- muszą oni dawać dzieciom przykład-  najpierw mogą sami zbadać ząbki, grzecznie siedzieć na fotelu, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa strach rodziców, dlatego niezwykle ważna jest też swobodna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie maluchowi najprostszych reguł dbania o higienę jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet stomatologiczny

Kolorowe fotele o kształcie zwierząt, misie i lalki,klocki  w poczekalni, telewizor z bajkami odwracające uwagę dziecka, dużo kolorów, postacie z ulubionych kreskówek na ścianach, kolorowe maseczki ochronne dentysty… Może się wydawać, że to jedynie niepotrzebne szczegóły, jednak dla dziecka mają one fundamentalne znaczenie. Dobrze urządzony gabinet lekarski sprawia, że mały pacjent czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dzięki temu nie wpada w panikę i łatwiej odwrócić jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla maluchów

Zdarzają się osoby, które uznają, że „mlecznych zębów nie należy leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Chore mleczaki sukcesywnie zżerane są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do nieprawidłowości zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by systematycznie sprawdzać stan zębów malucha i nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety stomatologiczne dla dzieci nie istniały. Dlatego prawie każdy z nas, z dreszczem, przypomina sobie pierwsze nerwy na fotelu u dentysty, czy ból przy borowaniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla dzieci ale także specjalnymi sposobami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji jest uspokojone a nawet trochę oszołomione. Tutaj warto podkreślić, że sedacja jest w pełni bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż zwyczajowe znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie przerażającej strzykawki, ale także niemiłe uczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Kolejną nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o odmiennym natężeniu i powoli wprowadza najmłodszych w stan relaksacji. Ten typ znieczulenia, tak jak sedacja, bardzo bezpieczny i szeroko polecany przez stomatologów głównie dlatego, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W większości gabinetów dentystycznych wśród usług dla dzieci znajdziemy także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy śmiało powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać plombę w wymarzonym kolorze.

  1. Jaki jest najlepszy dentysta dla najmłodszych?

Podczas szukania gabinetu dla swojego dziecka zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko doskonale wyszkolony i doświadczony. Przede wszystkim musi lubić najmłodszych, umieć z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy znaleziony przez ciebie dentysta ma dobre podejście do najmłodszych.

Podczas wizyty specjalista powinien też wyjaśnić maluszkowi jak będzie przeprowadzał cały zabieg, dlaczego jest on konieczny i co konkretnie się dzieje w buzi dziecka. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, kiedy dodatkowo wyjaśni i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i jak często je myć i dlaczego jest to bardzo ważne. Młodego pacjenta po wizycie u stomatologa warto też nagrodzić kolorową pastą do zębów, by miał poczucie, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

www.dentysta-grudziadz.pl

Comments are closed.