Chirurgia twarzowo-szczękowa

Stomatolog dziecięcy grudziądz gabinet stomatologiczny dla dzieci
Dentysta dziecięcy
2 September 2020
Pozycjonowanie wizytówek firmy w mapach google
Pozycjonowanie wizytówek w Google maps
11 September 2020
Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia stomatologiczna usuwanie ósemek ekstrakcja zęba

Chirurgia szczękowa jest częścią medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii stomatologicznej i plastycznej. Zajmuje się leczeniem schorzeń jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej trafiają najtrudniejsze przypadki, takie jak uszkodzenia lub zniekształcenia jamy ustnej. Dotyczy to również leczenia chronicznych stanów zapalnych i usuwania zębów mądrości, eliminacji wad zgryzu, czy aplikowania implantów.

Chirurg stomatolog, to nie jest lekarz dentysta. Mają wspólny zakres pracy, ale to dwie odmienne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się naprawą wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa obejmuje leczenie w obrębie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

NA CZYM POLEGA PRACA CHIRURGA SZCZĘKOWEGO?

Zniekształcenia twarzy i wady zgryzu

Odkształcenie twarzy może być skutkiem nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęściej spotykanych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurg szczękowy. Deformacja twarzoczaszki może również nastąpić w wyniku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także podnieść estetykę twarzy pacjenta, nadając pożądany zarys czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy ich wzrost ustaje, jednak nie przebijają się przez błonę śluzową lub rosną wewnątrz kości. Powoduje to groźny stan zapalny, mogą też wypierać pobliskie zęby w niewłaściwe, co łączy się z nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Najczęściej zatrzymanie zębów odnosi się do ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stan zapalny, torbiel lub guz w jamie ustnej

Interwencja chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel pojawia się niedostępnym położeniu lub w okolicach zatok szczękowych. Chirurg również pomaga wyleczyć stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść w rezultacie wypadku, mocnego uderzenia albo urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W punkcie złamania zazwyczaj umiejscawiane są specjalne protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przyjmują one rozmaite kształty, z uwagi na możliwość nadawania im dobranego kształtu, do złamanej kości.

Resekcja korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w sytuacji, gdy przekształcenia w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych żuchwy. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku utknięcia ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności pozbywania się całego zęba. Zwalcza się zwłaszcza powody dolegliwości. Usuwany jest zaledwie patologiczny fragment korzenia. Pacjent jest znieczulony na czas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed wytworzeniem kolejnego stanu zapalnego, dzięki uszczelnieniu kanału i uzupełnieniu ubytku.

Sprowadzenie do łuku zębów

Najczęściej dotyczy kłów. Gdy ząb, w procesie rozwoju miał niedużo miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wstawia się go do łuku zębowego. Po określeniu jego miejsca diagnostyką radiologiczną, odsłania się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwe miejsce w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w zębach są wynikiem różnych przyczyn. Najczęściej jest to brak troski o higienę jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia braków , wszczepiając implanty . Takie rozwiązanie wiele zalet, w tym gwarantuje absolutną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyka tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy zajmuje się zabiegami na tkankach miękkich i kostnych, po to by poprawić estetykę twarzy. Odbywają się również przed wszczepieniem implantów zębowych czy leczeniem protetycznym. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, aby jama ustna realizowała warunki utrzymania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, powiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy zatoki szczękowej i dna jamy nosowej.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Może być wystawione przez każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Wyłącznie pacjenci po urazach albo w ostrych stanach zapalnych zostaną przyjęci bez skierowania.

Warto wspomnieć, że chirurgia szczękowo-twarzowa jest możliwa na NFZ w przychodniach, mających podpisane umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zazwyczaj jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurgia stomatologiczna Toruń

Comments are closed.